Costuleni

Cum vi se pare relatiile satului Costuleni cu alte localitati?, Relatia satului cu alte localitati

« Older   Newer »
  Share  
tomitza
view post Posted on 31/10/2008, 16:37




da??? nustiu care ar fi aceea.acuma chiar ca sunt nedumerita....
 
Top
jenea
view post Posted on 4/11/2008, 21:57




QUOTE (vladislav_g @ 31/10/2008, 13:57)
Uite asa si s-a nascocit alta data :D

Unu din gluma a spus asa si altu a luat in serios, si acum satul nostru nu mai stie cind sa isi sarbatoreasca hramul :D

Hramul satului se sarbatoreste si s-a sarbatorit, de cind tin eu minte, pe 8 noiembrie nu pe 7 si nu inteleg de ce majoritatea incurca aceasta data, sfintul Dumitru, este o sarbatoare care nu-si scimba data in comparatie cu Pastele s-au alte sarbatori! e pe 8 si gata!
 
Top
jenea
view post Posted on 4/11/2008, 22:14




va mai spun o veste tare de tot, referitor la preot si la primar: daca stiti locul de pamint care vine de la cimitir pina la sosea!? la luat preotul sub ingrijirea lui, a sadit copaci, vrea sa construiasca mese si scaune sa faca ca un mic parc ca la pastele blajinilor sa aiba lumea unde se aseza,acuma pune gard de piatra cit tine soseaua si pina in poarta cimitirului iar primarul face galagie, cica a agitat lumea care traieste pe acolo sa nu dea voie, ca preotul o sa ne amageasca... cu ce? o sa ne ia cimitirul si o sa-l duca la Calarasi? el in loc sa ajute cu ceva, mai tare incurca!!!!!!!!!!!!
 
Top
leanka
view post Posted on 10/11/2008, 16:18




vad ca tare le mai ai grija, ai terminat toate treburile
tin sa iti aduc la cunostinat ca terenurile din sat au destinatia lor. iar schimbare acesteia se face la nivel raional
asa ca are si parintele interesele lui, dupa tot haosul pe care la adus in sat, va mai unge ochii oleaca, da ma rog toti is liberi sa creda pe cine vor
asa cum preotul nu o sa duca cimitirul la calarasi nici primarul nu o sa-l si ea acasa, si daca saracul preot ii asa de greu si vai de capul lui paote sa plece la el acasa sa isi faca afacerile dar nu cu bogatiile straine si apoi cu ce drept ia el toate paminturile? ii ajunge biserica
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 10/11/2008, 16:27




Ce de rea esti Lianca.

Poti sa imi raspunzi la o intrebare simpla.

Cum poate preutul sa ne unga ochii luind si ingrijind acea bucata de pamint care pe urma sunt sigur ca se va transforma in cimitir.
Si cred ca pe acel loc era amplasata o gospodarie, nu?

Cred ca gospodarul dat poate singur sa decida ce sa faca cu pamintul fara sa se mai ajunga pina la raion cum zici tu.

Nu crez cai asa?

Uite chear ma gindeam azi, daca tot se i-au de preut de ce cei din primari sa nui faca concurenta la facut ceva util pentru sat, dar stau numai si judeca dar nu fac nimic sa se vada.

Poate si ei sa unga ochii la consatenii nostri cu ceva, daca tot una merge vorba de uns ochii.
 
Top
jenea
view post Posted on 11/11/2008, 11:08




QUOTE (leanka @ 10/11/2008, 16:18)
vad ca tare le mai ai grija, ai terminat toate treburile
tin sa iti aduc la cunostinat ca terenurile din sat au destinatia lor. iar schimbare acesteia se face la nivel raional
asa ca are si parintele interesele lui, dupa tot haosul pe care la adus in sat, va mai unge ochii oleaca, da ma rog toti is liberi sa creda pe cine vor
asa cum preotul nu o sa duca cimitirul la calarasi nici primarul nu o sa-l si ea acasa, si daca saracul preot ii asa de greu si vai de capul lui paote sa plece la el acasa sa isi faca afacerile dar nu cu bogatiile straine si apoi cu ce drept ia el toate paminturile? ii ajunge biserica

draga mea leanka,daca tu nu esti inca la curent iti aduc la cunostita dumitale ca, acest site a fost format pentru a discuta despre ceea ce se intimpla in sat cu adevarat, sa stiba si cei plecati ! eu discut despre preot, primar fiindca asta stiu, daca stii tu ceva mai interesant scrie!!!!!!!! as spune si despre primar ceva de bine dar cu parere de rau inca nu am ce :( , daca am spus primar asta nu inseamna ca domnul Slavic este un om rau pur si simplu rolul de primar inca nu si-l indeplineste asa cum ar fi de dorit! Poate ca si preotul nu e chee la biserica dar din ceea ce face are si lumea ceva de cistigat dar ce are lumea din urma primariei?
 
Top
jenea
view post Posted on 28/11/2008, 20:55




QUOTE (jenea @ 11/11/2008, 11:08)
QUOTE (leanka @ 10/11/2008, 16:18)
vad ca tare le mai ai grija, ai terminat toate treburile
tin sa iti aduc la cunostinat ca terenurile din sat au destinatia lor. iar schimbare acesteia se face la nivel raional
asa ca are si parintele interesele lui, dupa tot haosul pe care la adus in sat, va mai unge ochii oleaca, da ma rog toti is liberi sa creda pe cine vor
asa cum preotul nu o sa duca cimitirul la calarasi nici primarul nu o sa-l si ea acasa, si daca saracul preot ii asa de greu si vai de capul lui paote sa plece la el acasa sa isi faca afacerile dar nu cu bogatiile straine si apoi cu ce drept ia el toate paminturile? ii ajunge biserica

draga mea leanka,daca tu nu esti inca la curent iti aduc la cunostita dumitale ca, acest site a fost format pentru a discuta despre ceea ce se intimpla in sat cu adevarat, sa stiba si cei plecati ! eu discut despre preot, primar fiindca asta stiu, daca stii tu ceva mai interesant scrie!!!!!!!! as spune si despre primar ceva de bine dar cu parere de rau inca nu am ce :( , daca am spus primar asta nu inseamna ca domnul Slavic este un om rau pur si simplu rolul de primar inca nu si-l indeplineste asa cum ar fi de dorit! Poate ca si preotul nu e chee la biserica dar din ceea ce face are si lumea ceva de cistigat dar ce are lumea din urma primariei?

fiecare bucata de pamint are stapinul ei care face cu ea ce doreste iar daca din ceea ce face mai au de cistigat si cei din prejur,pai, asta e numai de bine!
 
Top
rudikov
view post Posted on 1/12/2008, 13:22




QUOTE (jenea @ 11/11/2008, 11:08)
QUOTE (leanka @ 10/11/2008, 16:18)
vad ca tare le mai ai grija, ai terminat toate treburile
tin sa iti aduc la cunostinat ca terenurile din sat au destinatia lor. iar schimbare acesteia se face la nivel raional
asa ca are si parintele interesele lui, dupa tot haosul pe care la adus in sat, va mai unge ochii oleaca, da ma rog toti is liberi sa creda pe cine vor
asa cum preotul nu o sa duca cimitirul la calarasi nici primarul nu o sa-l si ea acasa, si daca saracul preot ii asa de greu si vai de capul lui paote sa plece la el acasa sa isi faca afacerile dar nu cu bogatiile straine si apoi cu ce drept ia el toate paminturile? ii ajunge biserica

draga mea leanka,daca tu nu esti inca la curent iti aduc la cunostita dumitale ca, acest site a fost format pentru a discuta despre ceea ce se intimpla in sat cu adevarat, sa stiba si cei plecati ! eu discut despre preot, primar fiindca asta stiu, daca stii tu ceva mai interesant scrie!!!!!!!! as spune si despre primar ceva de bine dar cu parere de rau inca nu am ce :( , daca am spus primar asta nu inseamna ca domnul Slavic este un om rau pur si simplu rolul de primar inca nu si-l indeplineste asa cum ar fi de dorit! Poate ca si preotul nu e chee la biserica dar din ceea ce face are si lumea ceva de cistigat dar ce are lumea din urma primariei?

Ehh... dupa multa vreme am vrut sa vad ce mai vorbeshte lumea de pe forum...Shi m-am convins inca odata ca in afara de mindrie shi harnicie noi costulenenii nu ne-am debarasat de calitatile negative, shi anume de a vorbi "pe din dos" shi de a ponegri pe cel care nu ni-i drag la inima...Cinstit va zic m-am saturat de vorbe "...preotul nostru e asha...primarul nostru e asha..." Mai oameni buni cu asha discutii nu o sa treziti interesul nimanui pentru acest site shi acest forum...nu ma judecati prea aspru pentru cuvintele scrise...dar asha am fost invatsat de mic sa spun totul pe de-a dreptul...Mai lasati polemicile la o parte caci prin asa ceva nu se rezolva nimic...
P.S. Sarbatori fericite la toti Costulenenii!!!!
 
Top
tomitza
view post Posted on 3/12/2008, 10:17




Mda.. Sergiu parerile sunt impartite si asa e si normal sa fie intr'o societate democrata...nu te judec prea aspru, dar cred ca fiecare are dreptul la opinie.si deoarece asta este pagina dedicata Primarului cred ca polemicile sunt binevenite aici, desigur pina la o limita oarecare.Eu personal respect opiniile fiecaruia.Apropo, Sergiu multumim pentru urari!Numai bine si tie!
 
Top
rudikov
view post Posted on 3/12/2008, 10:39




QUOTE (tomitza @ 3/12/2008, 10:17)
Mda.. Sergiu parerile sunt impartite si asa e si normal sa fie intr'o societate democrata...nu te judec prea aspru, dar cred ca fiecare are dreptul la opinie.si deoarece asta este pagina dedicata Primarului cred ca polemicile sunt binevenite aici, desigur pina la o limita oarecare.Eu personal respect opiniile fiecaruia.Apropo, Sergiu multumim pentru urari!Numai bine si tie!

Da desigur ca fiecare are dreptul la opinia proprie :) Dar eu de exemplu cind incep a-mi expune parerea mea incep cu: "...Parerea mea..." sau "d...Dupa mine..."
oricum nu cred ca Vlad la crearea acestui forum ar fi vrut ca aici sa fie loc de discutii aprinse shi polemici... Ei bine dar sa lasam off-topicul aceste discutii nu duc la nimic ^_^ . Ma bucur totushi ca mai sint oameni care mai intra shi mai posteaza cite ceva, caci eu chiar daca nu ma prea implic in convorbiri intru destul de des pe forum :) shi mai sunt multi ca mine.
 
Top
tomitza
view post Posted on 3/12/2008, 11:56




ma BUKURA faptul ca intri des pe forum, dar ar trebui sa faci un efort si sa te implici in discutii...e bine sa facem schimb de idei... :) ;;)
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 3/12/2008, 15:26




QUOTE (rudikov @ 3/12/2008, 10:39)
QUOTE (tomitza @ 3/12/2008, 10:17)
Mda.. Sergiu parerile sunt impartite si asa e si normal sa fie intr'o societate democrata...nu te judec prea aspru, dar cred ca fiecare are dreptul la opinie.si deoarece asta este pagina dedicata Primarului cred ca polemicile sunt binevenite aici, desigur pina la o limita oarecare.Eu personal respect opiniile fiecaruia.Apropo, Sergiu multumim pentru urari!Numai bine si tie!

Da desigur ca fiecare are dreptul la opinia proprie :) Dar eu de exemplu cind incep a-mi expune parerea mea incep cu: "...Parerea mea..." sau "d...Dupa mine..."
oricum nu cred ca Vlad la crearea acestui forum ar fi vrut ca aici sa fie loc de discutii aprinse shi polemici... Ei bine dar sa lasam off-topicul aceste discutii nu duc la nimic ^_^ . Ma bucur totushi ca mai sint oameni care mai intra shi mai posteaza cite ceva, caci eu chiar daca nu ma prea implic in convorbiri intru destul de des pe forum :) shi mai sunt multi ca mine.

Eu masi simti mai realizat de acest forum, daca persoanele ar participa la diferite discutii care sunt aici si ar fi mai activi.
Nu ca rezolvam cinestie ce, dar poate cineva se uita si mai ea ceva in consideratie de cea ce se scrie aici. :)
Sapoi conteaza, ca intro zi o sa te uiti cu mindrie ce s-a scris aici. :)
 
Top
tomitza
view post Posted on 4/12/2008, 17:05




:D ai mare dreptate Vlad nu rezolvam noi cine stie ce probleme, insa faptul in sine ca te exprimi liber e un lucru maret...trebuie sa invatam si sa ne obisnuim cu ideea ca avem dreptul la libera exprimare...
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 6/12/2008, 16:04




Am o stire buna :), saitul degraba o sa fie .md si o sa fie .md datorita lui Iurie Chirinciuc, care a hotarit sa ne ajute si aici. :)
 
Top
28 replies since 17/11/2007, 18:45   280 views
  Share