Costuleni

Activitatea Consiliului Local, Oare deservesc cu totii interesele satenilor???...

« Older   Newer »
  Share  
vladislav_g
view post Posted on 12/12/2007, 19:51




CITAZIONE (jenea @ 12/12/2007, 11:36)
CITAZIONE (vladislav_g @ 11/12/2007, 20:00)
Depinde Cipy.

Jumate de an inca nu e asa mult.

Sa vedem ce va fi dupa un an sau doi.

Atunci se mai poate de vorbit.

Pina cind putem discuta doar despre cea ce au facut cei care au fost.

Se pare ca despre acest primar vom discuta tot asa ca si de cei precedenti. Si daca fiecare primar s-a acomoda cu lucru 2 ani, atunci departe nu ajungem fratilor. Eu cred ca daca vrei sa ajungi primar, inainte de alegeri trebuie sa ai ceva idei in cap, ce si cum sa faci, ca ajungind la putere sa incepi a realiza nu a incepe a distruge ceea ce fac altii. Poate jumatate de an e putin pentru a vedea rezultate, dar cum am spus de multe ori nu cred in acest primar, nu e el omul care sa conduca si sa ea hotariri pentru un sat! Cu parere de rau! :(

Bine sa vorbim la general.
Nu includem nici un primar.
Inchipuitiva ca vrei sa devii primar si iti depui candidatura, da?
Tu in primul rind nu ai idee ce se intimpla si ce sa intimplat in primarie.
Marog situatia din sat o cunosti poti sa faci niste promisiuni mincinoase care risti sa nu le poti face inainte de a fi ales.
Pina la urma ajungi in primarie.

Si ce gasesti acolo???

Nu esti la curent cu nimic ce s-a facut ce se face si ce se va face.

Ai nevoie minim de o luna sa iti dai seama ca esti primar :) esti emotionat :) nu stii de unde sa incepi :)
Bine te sufleci la minici si la treaba. ;)
Dupa voi: abea venit in doua luni poti realiza ceva sa se vada???
Sau doar maruntisuri???



Eu cred ca sa vrei sa realizez ceva mai mult, ceva sa se vada e nevoie macar de un an.
Dar cind mai pui si situatia din tara.

E greu. nu?
 
Top
jenea
view post Posted on 12/12/2007, 20:46




Da Vlad, e foarte greu si cum am spus mai sus, sfaturi totusi e usor de dat, mai greu de le indeplinit.Sincera sa fiu eu nu as vrea sa ajung in locul la nici un primar, e greu sa conduci, mai ales cind te apasa in jos!
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 15/12/2007, 14:45




Depinde de persoana,

eu cred ca nu orice persoan e compententa sa gestioneze ceva.

In primul rind trebuie experienta de minim un an.

Sapoi trebuie sa mai sti si a vorbi cu oamenii,

ca aici ai deafacere cu toate categoriile de persoane.
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 15/12/2007, 18:19




QUOTE (vladislav_g @ 15/12/2007, 14:45)
Depinde de persoana,

eu cred ca nu orice persoan e compententa sa gestioneze ceva.

In primul rind trebuie experienta de minim un an.

Sapoi trebuie sa mai sti si a vorbi cu oamenii,

ca aici ai deafacere cu toate categoriile de persoane.

Vlad sunt deacord cu tine, pentru o functie publica in primul rind trebuie sa stii sa vorbesti cu oamenii, deoarece citeodata este chiar mai greu decit sa gestionezi bani... Oamenii sunt diferiti, shi fiecare interpreteaza diferit orice problema, si sa nu uitam ca mai sint si o categorie de oameni enervanti, care fie o fac intentionat, fie sunt prosti, ceea ce deranjeaza si mai multi pe persoanele publice.

In ziua deazi este foarte greu sa impaci pe toata lumea.
Am vorbit putin cu primarul Prisacaniului din Jud. Iasi, Romania, si a spus ca la ei e aceeasi problema cu finantele...cu suma mica de la buget trebuie sa acoperi o sumedenie de cheltuieli...
A mai spus ca lumea intotdeauna va vorbi persoanele cu functie inalta. De exemplu daca primarul face ceva spre binele localitati, atunci toti se vor intreba de ce o face, ce planuieste, ce venit va avea din asta si in consecinta se spune ca-i hot.Daca nu face nimic, atunci spun ca-i un lenes shi un prost, deoarece nu a facut nimik nici pentru localitate, nici pentru dinsu. :)
Asa ca orice nu ar face noul primar de gura lumii nu va scapa :))
 
Top
jenea
view post Posted on 15/12/2007, 18:22




Noi credem ca numai la noi se intilnesc asa ptobleme, dar se vede ca in toata lumea mare sint neajunsuri si nemultumiri!
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 15/12/2007, 18:25




DA este adevarat, noi spunem ca in alte parti o duc mai bine... defapt e bine numai acolo unde nu suntem noi, ca sa vedem ce probleme au si ei...ca le au cu siguranta , si nu putine...
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 15/12/2007, 22:19




CITAZIONE (Cipy_Biker @ 15/12/2007, 18:25)
DA este adevarat, noi spunem ca in alte parti o duc mai bine... defapt e bine numai acolo unde nu suntem noi, ca sa vedem ce probleme au si ei...ca le au cu siguranta , si nu putine...

Va asigur ca si in europa sint foarte multe probleme,

Eu aici cu asociatia am si deaface cu primarii din unele comune.

Depinde de la om la om, unui mai indiferent altu e mai bine organizat, altu e mai sgircit depinde de persoana.

Si aici ca si la noi in jurul primarii se invirtesc un grup de persoane care ori is prieteni ori is niamuri. :)

Cei bine aici ca in sate sint foarte multe activitati si ei au venit din impozitele care le platesc agentii economici locali.

Noi ce avem, ceva baruri care nu prea au venituri si platesc foarte putine impozite la primarie,

 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 16/12/2007, 11:18




La noi pur si simplu chiar de se platesc impozite, banii de pe ele nu se intorc nicidecum in tezoreria primariei. De obicei ajung la cei de mai sus, care au o sete mare de bani...
 
Top
rudikov
view post Posted on 10/1/2008, 15:38




Dati sa-mi spus shi eu parerea :)
Eu cred ca e foarte simplu de criticat shi de gasit tapul ispashitor intr-o persoana anume (sau citeva persoane). Personal nici nu shtiu cum arata la fatsa noul primar, dar ca shi peste tot sint probleme legate de administratie etc. Cind incerc sa fac unele afirmatii incerc sa ma pun in locul acelei persoane shi cam ce ash face eu in locul ei....
Eu sint de parerea ca mai bine ar fi c.a fiecare din noi sa incerce singur sa faca ceva pentru sat (incepind cu banalul lucru de a nu mai arunca gunoiul in drum si de a de a lasa invidia si mindria la o parte, lucruri caracteristice pentru noi costulenenii). Multi o sa spuna ca ce putem noi face ? Va dau eu un exemplu s-a tras apa in sat lucrul acesta a fost posibil de realizat doar cu ajutorul oamenilor are s-au unit si au reusit sa duca la bun sfirsit acest proiect.
Eu ash zice ca s-ar putea multe de facut in sat shi pentru sat prin aceasta metoda.
Parerea mea este ca Consiliul si Primarul ar trebui sa aiba un rol de coordonare a activitatilor satenilor.
Bani n-au fost shi nici n-o sa fie indeajuns niciodata principalul este dorintsa.
P.S. N-am vrut sa atac pe nimeni , sorry pentru greshelile gramatical shi de exprimare , mi-am expus doar gindurile :) No offence
 
Top
corina_85
view post Posted on 19/1/2008, 14:20




de consiliul local se poate de spus multe si toate rele.De ce?De oarece fiecare consilier sia luat loc de casa , sa-l vinda si sa faca bani pe spatele altora care doresc sa-si construiasca o casa in satul natal(in special tinerii casatoriti), aproape fiecare lucrator din primarie are lot pentru constructia casei.Merita ei oare aceste loturi
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 19/1/2008, 17:03




CITAZIONE (corina_85 @ 19/1/2008, 14:20)
de consiliul local se poate de spus multe si toate rele.De ce?De oarece fiecare consilier sia luat loc de casa , sa-l vinda si sa faca bani pe spatele altora care doresc sa-si construiasca o casa in satul natal(in special tinerii casatoriti), aproape fiecare lucrator din primarie are lot pentru constructia casei.Merita ei oare aceste loturi

Si de ce cei care au pus cereri de lot de casa si nu primesc lot nu dau primaria in judecata si consilierii cu motiv de profit de postul de munca.
E deajuns doar sa stringa material ca persoanele date intradevar au teren de constructie si l-au optinut pe cai ilegale si din cauza lor alte persoane care au drept la locul de casa nu l-au putut obtine.
 
Top
corina_85
view post Posted on 19/1/2008, 20:34




cum fac ei:copiii au facut starea civila la primarie , au depus cerere, li sa dat pamint , chiar daca au casa. Oare trebuia sa-i dea pamint unui cetaten ,bogat, cu copii minori(doar ca ajutat nustiu cu ce la primarie). toti sunt hoti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Top
vladilena
view post Posted on 20/1/2008, 02:43




CITAZIONE (corina_85 @ 19/1/2008, 20:34)
cum fac ei:copiii au facut starea civila la primarie , au depus cerere, li sa dat pamint , chiar daca au casa. Oare trebuia sa-i dea pamint unui cetaten ,bogat, cu copii minori(doar ca ajutat nustiu cu ce la primarie). toti sunt hoti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Scuza Corina,
Ai uitat ca traiesti in Moldova.
Din pacate in Moldova coruptia e prea mare chear si la cel mai mic nivel.
La noi lumea e invata asa.
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 15/3/2008, 23:25




QUOTE (vladilena @ 20/1/2008, 02:43)
QUOTE (corina_85 @ 19/1/2008, 20:34)
cum fac ei:copiii au facut starea civila la primarie , au depus cerere, li sa dat pamint , chiar daca au casa. Oare trebuia sa-i dea pamint unui cetaten ,bogat, cu copii minori(doar ca ajutat nustiu cu ce la primarie). toti sunt hoti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Scuza Corina,
Ai uitat ca traiesti in Moldova.
Din pacate in Moldova coruptia e prea mare chear si la cel mai mic nivel.
La noi lumea e invata asa.

Ai perfecta dreptate Vladilena, traim intr-o tara a tuturor posibilitatilor, nedreptatile sunt la tot pasul si numai banii fac legea...
 
Top
Sorin Gurau
view post Posted on 23/5/2011, 22:01




Stimati consateni, dragi tineri,
Am citit discutiile voastre aici pe forum despre primar, Consiliul satesc si activitatea acestora. Vreau sa va comunic un lucru important - Primarul si Primaria suntem noi toti, pentru ca noi alegem cine sa realizeze actul guvernarii si noi trebuie sa ne implicam in procesul de guvernare, pentru ca dintotdeauna doar impreuna s-au facut cele mai mari si mai importante fapte.
Am citit mai sus nemultumirea fata de fostul primar, acum suntem iarasi in alegeri. Fiti activi, analizati fiecare candidat la functia de primar si consilier si alegeti persoanele potrivite. Este foarte important sa mergeti la alegeri pe 5 iunie curent pentru ca impreuna sa fim pentru Costuleni, satul nostru natal.
Eu va indemn sa votati echipa Partidului Liberal.

Cu respect,
Sorin Gurau
candidat la functia de primar din partea Partidului Liberal
 
Top
35 replies since 11/12/2007, 18:02   440 views
  Share