Costuleni

Omor in Costuleni

« Older   Newer »
  Share  
tomitza
view post Posted on 4/12/2008, 17:00




pai eu stiu ca maine, 5 decembrie 2008 la ora 14.30, va fi adunare la scoala cu cetatenii satului si persoane publice, referitor la finisarea montarii geamurilor termopan.
 
Top
tomitza
view post Posted on 5/12/2008, 17:25




ei bine dupa cum am relatat intr'un mesaj precedent, v'am anuntat despre adunarea de la Liceu.Am fost prezenta si eu si as dori sa va dau detalii referitoare la eveniment, deoarece este o problema publica si fiecare dintre noi are dreptul sa fie informat.Ei, bine, denumirea adunarii a fost: "Evaluarea finala a proiectului de schimbare a geamurilor Liceului". din partea CCA,Ungheni, au venit ca reprezentanti Constantin Stratulat si Adela Enache.Dumnealor au facut o evaluarea a tuturor activitatilor ce s'au desfasurat in Liceu pe perioada de implementare a proiectului.Aceasta adunare generala cu cetatenii satului a avut mai multe etape si as vrea sa mentionez cite ceva pentru fiecare in parte.S'a inceput cu o discutie despre "Mobilizarea si implicarea cetatenilor".dl Vasile Rudico, care a vorbit despre acest subiect a mentionat faptul ca cetatenii s'au implicat activ atit pentru stringere de fonduri cit si ajutor fizic pentru demontarea si montarea geamurilor, cit si reparatia plavurilor din interior.Lucrarile de reparatie s'au incadrat in timp si nu au fost abateri majore.O alta faza a adunarii "Monitorizarea", unde a vorbit dna Silvia Cornileac.Aici a fost mentionat faptul ca lucrul a fost in permanenta supravegheat si cu cele 104 geamuri schimbate in sfirsit ne putem mindri.Despre"Problemele tehnice", ne'a relatat dl Anatol Butnaru,care a afirmat ca a fost instituit un regulament de securitate pentru elevi, a fost probata calitatea geamurilor precum si a materialelor de constructie necesare pentru a asigura durabilitate noilor ferestre. Referitor la "Transparenta si diseminare" s'a manifestat Nicoleta Ciocan. Iar cea mai importanta etapa, dupa parerea mea a fost "Perspective", pusa in discutie de Aliona Dandara si completata de Vasile Rudico.Aici au fost aduse la cunostinta niste noi proiecte pe care scoala intentioneaza sa le realizeze pina la 1 septembrie 2009, si anume, salubrizarea teritoriului scolii, schimbarea gardului, reparatia fatadei scolii, precum si multe altele. Cam atit. Sper ca scoala sa aiba mari succese!
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 6/12/2008, 15:58




Da, buna treaba.
Ma bucur ca la noi in sat e divers ca in altele, oamenii is altfel. :)
 
Top
32 replies since 29/10/2008, 09:15   486 views
  Share