Costuleni


Votare pentru site!
Poll choicesVotesStatistics
Versiunea curentă: www.costuleni.org3 [75.00%]
Versiunea 1 (īn dezvoltare): www.costuleni.org/versiune1/1 [25.00%]
Guests cannot vote (Voters: 4)

Votare pentru site!, intră şi spune-ţi părerea!

« Older   Newer »
  Share  
Vlad GURDIGA
view post Posted on 28/10/2007, 10:38




De curīnd am īncercat să fac o versiune modernizată (părerea mea ;)) de site şi ca să facem totul democratic, am zis că cel ma ibine e să punem la vot. :)
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 29/10/2007, 13:41




Mi imi place idea ta si salut propunerea ta pentru ca tu esti un expert in domeniu, eu is doar un amator ca ce imi pun in minte fac tot posibilul sa realizez si vedeti rezultatul.
Versiunea care o vedeti acum asa colorata in verde cum e lipsita de imagini, e a doua versiune si vreau sa zic ca se miglioreaza de pe zi ce trece si salut faptu ca se gasesc persoane care sa aduca si sa propuie idei noi pentru optimizare si perfectionare a sitului.
E nu am votat ramin neutru lasa sa decida altii.
Dar propunerea mea e alta de ce vlad tu ca esti programist in domeniu sa nu ei versiunea mea si sa o perfectionez in asa mod sa am si eu si tu acces la ea.
Eu cred (cel putin mii asa imi place mai multe culori mai sofisticat) ca se poate de facut un mix, adica sa optimizam saitul deja existent adaugind imagini care sint pe forum in galerie si de optimizat si codicile tu Vlad ca espert poti sa valorez acest lucru facut de mine pina acum, si sa inbogatim textul cu imagini. image image image

Daca te ocupi tu o sa am si eu mai mult timp liber pentru alte treburi ce le fac aici in Torino.
Poate imi dai si o mina de ajutor la saitul asociatiei pe care am creato aici la torino, ca nu immai ajunge timpul asta, ca aici la torino programisti moldoveni nu prea sint.
Viziteaza www.speranzamoldova.org si o sa vezi ce am facut numai ca nui agiornat de mai bine de vrio doua luni, chear eri am organizat o intilnire moldo-italiana cu un superb concert moldovenesc si vinuri si mincare moldoveneasca.
Dar din pacate nu prea gasesc timp sa pun informatia pe sait.
Asta e.

Edited by vladislav_g - 29/10/2007, 15:21
 
Top
vladilena
view post Posted on 29/10/2007, 19:23




salut baieti.am privit si analizat propunirile voastre de seit si sunt de parerea ca versiunea existenta e ceva mai buna.Am tinut cont si de faptul ca a doua versiune inca nu e gata.
Mesaj cadre Vlad Gurdica:e bine ce ai facut,dar e prea simplu.mi-a placut foarte mult prima pagina,adica cum ai redus textul(cind am scris textul pentru prima pagina eram cam influentata de resentimente),acum e perfect.mai e nevoie de o poza a satului frumoasa,speram in curind sa o avem.Ai redus prea mult informatia la rubrica ECOMOMIE.poate cineva se intereseaza de aceste asociatii,poate de facut vreo trimitere la info mai multa.mai vedem ce idei mai ai pina la urma.O sa ma mai gindesc si eu la idee noi,sper sa le accepti.
mesaj pentru vladislav q.,am vodat varianta initiala,dar nu e nici pe departe perfecta.e prea mult bagat pe pagini si culorile sunt prea aprinse,sincer ma cam dor ochii dupa ce citesc sau privesc vreo 10 min.pe seit.Toate aceste culori si bannerul iti fura privirile si nu te poti concentra la ceea ce e important,adica text sau foto.Primul sfat:schimba culorile,pe urma mai vedem.
Baieti sper sa nu va suparati,mie imi place sa critic,dar o sa vin si cu propuneri.
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 29/10/2007, 22:26




Un sait trebuie sa contina multa informatie daca nu ar avea multa vizitatorul intra a citit in jumate de ora tot si gata.
Si un sait nu e ca un monument ca lai facut si lasa sa stee sal priveasca toti.
Un sait drebuie sa aiba compartimente ce trebuie agiornati de fiecare data cind apare ceva nou, sau de scris direct pe el tot ce se petrece in sat si despre sat.
Atunci el are atractie daca e sarac in informatie atunci nu are nici un farmec.
Cu timpul sper sal facem mai interactiv publicind cit mai multe imagini poate si filmate.
 
Top
Vlad GURDIGA
view post Posted on 30/10/2007, 00:17




Salut!

Mă bucur să văd discuţie īn jurul acestui subiect. :)

E bine, ba chiar şi normal ca fiecare să aibă īnchipuirea sa despre cum ar trebui să fie un site. Oricīt de bun ar fi un site, o să existe păreri şi bune şi critice. Asta e viaţa: gusturile diferă. :)

Ce am făcut eu e o schiţă de prezentare care urmează să fie completată pe parcurs cu text, imagini şi alte elemente de stil. Prin definiţie, un site de prezentare trebuie să prezinte īn general (īn linii mari) un anumit subiect, īn cazul nostru, satul Costuleni. Deci putem considera că ce am făcut eu e de fapt o secţiune a unui viito site mai complex, şi anume prezentarea lui ca obiectiv turistic. (Vladilena: de aceea am redus rubrica "Economic".) Desigur acum e totul mult prea simplu, dar sper să aduc şi materiale noi şi să- mai "īmbrac" puţin, şi totodată să rămīnă īn evidenţă imaginea satului, şi mai ales partea bună, interesantă a acesteia care ar fi plăcut de citit pentru un vizitatori şi pentru locuitori. :rolleyes:

Vladislav, ceea despre ce spui tu: interactiv, cu ştiri actualizate zilnic, conţinut foto şi video, e aproape un portal. Probabil că ar fi o idee bună, dar mă gīndesc că nu avem noi atītea evenimente īn sat; iar să punem informaţie īn el numai de dragul de a fi ceva informaţie nouă, ...la ce bun?!? Desigur s-ar putea să nu am dreptate, eu sunt plecat din sat de o mie de ani şi probabil că toate sunt şi arată un pic altfel decīt erau atunci. Sau am putea publica īn el evenimente nu neapărat din sat ci şi ştiri īn care sunt implcaţi consăteni de ai noştri, un exemplu bun ar fi ceea ce ai făcut tu cu "Speranţa Moldova".

Versiunea curentă a site-ului este cam dezechilibrată din punct de vedere al culorilor şi organizării, şi īntr-adevăr, după cum a zis şi Vladilena e obositor să-l citeşti. (Pentru cine e interesat de mai multe detalii tehnice să-mi de un semn.)

Am stat şi m-am uitat ce aşi putea să fac şi, īn final am decis că e mai simplu să fac ceva foarte simplu şi să adăugam pe parcurs elementele pe măsura necesităţilor şi s obţinem īn final un site util, elegant şi bine organizat.

După cum a observat şi Vladilena, textul de pe prima pagină a site-ului, care este pagina principală de fapt, īncepe foarte frumos dar se termină aproape depresiv. Lucruri triste au existat, există şi vor exista īntotdeauna, dar nu cred că merită să le dăm asemenea importanţă, punīndu-le pe prima pagină. Dimpotrivă, lucrurile frumoase trebuie scoase īn evidenţă pentru că ele ne ajută să gīndim pozitiv şi să mergem īnainte. Şi nici nu cred că i-ar face plăcere cuiva să citească aşa ceva, doar dacă o fi cineva care are probleme cu umorul. :alienff:

M-am uitat la speranzamoldova.org, e admirabil efortul pe care īl faci şi aşi participa cu multă plăcere la dezvoltarea site-ului. Sper să am timp. :)

Edited by Vlad GURDIGA - 30/10/2007, 09:23
 
Top
4 replies since 28/10/2007, 10:38   147 views
  Share