Costuleni

Cum vi se pare relatiile satului Costuleni cu alte localitati?, Relatia satului cu alte localitati

« Older   Newer »
  Share  
vladislav_g
icon14  view post Posted on 17/11/2007, 18:45




Dupa o colaborare mai apropiata dintre satul nostru Costuleni cu satul Costuleni din Iasi,

Citeste aici

Vasi intreba pe toti ce viziteaza acest forum: cum vi se pare aceste articole? E bine sau rau cea ce se face?
E bine ca biserica noastra din sat a trecut de partea epatriarhiei Romane?
Se va schimba datele calendarului din sat ce priveste sarbatorile religioase?

Astept comentariile voastre.
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 23/11/2007, 21:27




Nu sunt sigur, dar cred ca s-a schimbat ziua Hramului Satului, astfel nu cred ca va mai fi 7 noiembrie...Dar nu sunt sigur... trebuie sa ma interesez...am sa incerc sa apelez la parinte...
 
Top
jenea
view post Posted on 9/12/2007, 14:03




QUOTE (Cipy_Biker @ 23/11/2007, 21:27)
Nu sunt sigur, dar cred ca s-a schimbat ziua Hramului Satului, astfel nu cred ca va mai fi 7 noiembrie...Dar nu sunt sigur... trebuie sa ma interesez...am sa incerc sa apelez la parinte...

Din cite stiu eu, hramul satului inainte se sarbatorea pe 27 septembrie.Cind s-a deschis biserica in'90 si a venit parintele Anatolie, s-a propus ca hramul bisericii si hramul satului sa fie sarbatorit in aceiasi zi, pe 8 noembrie, deoare 27sept. e zi de post si e pacat sa te petreci! Lumea nu prea stia de zi de post deoarece nu lucra biserica. Totul s-a facut cu acordul batrinilor, a crestinilor. Dar primarul nou din sat, care are conflict cu preotul, a hotarit sa faca totul invers! Am impresia, ca acest primar nu merge in pas cu lumea, dar impotriva ei! Oricum totul depinde de lume! :( :cry: :rolleyes:
 
Top
leanka
view post Posted on 31/10/2008, 09:45




eu cred ca ziua hramului trebuie stabilita in comun acord cu toti locuitorii si nu trebuie acuzat primarul sau preotul, cit despre primar face si el ce poate bravo lui pina cum sa descurcat pina acum
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 31/10/2008, 10:57




Vom trai si vom vedea,
Ar fi bine daca toti costulenenii ar cunoaste netul. :)
As face un sondaj pentru toti, concordat cu administratia locala, si totul ar fi bine. :)
Dar la banii care sunt in primarie e c-am greu de facut un referendum. :)
 
Top
tomitza
view post Posted on 31/10/2008, 12:02




La ce fel de sondaj te referi Vlad? sincer nu prea cred ca multi din sat stiu sa utilizeze netul.mai mult tinerii ca in rest ceilalti nu se prea intereseaza de asa ceva...pacat...uneori internetul e de mare ajutor...macar te mai informezi...dar e totusi vina satenilor, care nu numai ca nu prea citesc, dar de net nici ca au auzit...
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 31/10/2008, 12:14




Nu, se vorbea ca nu se poate de decis cu data cind sa fie hramul satului.
Si eu ziceam: ca daca ar fi cunoscind toti internetul ar fi simplu de rezolvat problema.

DAR CUM NU CUNOSC, e greu sa organizez un referendum, sapoi bugetul primariei nu permite.
 
Top
tomitza
view post Posted on 31/10/2008, 12:37




aha...dar e pe 7 noiembrie se stie...adika saptamina viitoare...iar chefuri si nebunii dupa aceea...dar asta e...E HRAM!
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 31/10/2008, 13:01




Eu stiu ca e pe 8 Noiembrie, de cind e pe 7?
 
Top
tomitza
view post Posted on 31/10/2008, 13:10




da? elevii mi'au spus ca e pe 7.nustiu sigur nici eu.mda...mare bataie de cap cu hramul asta...
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 31/10/2008, 13:57




Uite asa si s-a nascocit alta data :D

Unu din gluma a spus asa si altu a luat in serios, si acum satul nostru nu mai stie cind sa isi sarbatoreasca hramul :D
 
Top
tomitza
view post Posted on 31/10/2008, 14:48




:D he he...noi radem dar e o problema serioasa, lumea e dezorientata...avem si noi o sarbatoare a satului si atunci nu se stie data celebrarii... buna gluma, nu am ce sa zic...
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 31/10/2008, 14:58




si cind e a doua data?
 
Top
tomitza
view post Posted on 31/10/2008, 15:15




pai, ti'am spus eu stiu de data de 7 noiembrie, care zice ca e 8 noiembrie...sunt confuza si eu deja....
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 31/10/2008, 15:38




da, dar mai este o data.
Mult mai distanta de 8 noiembrie
 
Top
28 replies since 17/11/2007, 18:45   280 views
  Share