Costuleni


Manastire sau Tabara de odihna?
Poll choicesVotesStatistics
mai bine daca se pastra tabara de odihna5 [55.56%]
mai bine sa avem o manastire3 [33.33%]
as fi avut alt plan de afaceri pe acel lot1 [11.11%]
nu ma intereseaza0 [0.00%]
Guests cannot vote (Voters: 9)

Manastire sau Tabara de odihna?

« Older   Newer »
  Share  
tomitza
icon14  view post Posted on 26/11/2007, 15:25




dat fiind faptul ca oricum tabara de odihna se darima e binevenita ideea de a se construi o manastire...parerea mea...
 
Top
rodica_p
view post Posted on 26/11/2007, 15:37




eu zic ca mai bine era ,daca se pastra tabara de odihna.Chiar daca tabara se darima,eu cred ca se gaseau niste sponsori sa o faca...la urma urmei vara ,copii se mai odihneau in ea.
 
Top
tomitza
view post Posted on 26/11/2007, 15:45




da rodika dar unde gasesti tu sponsorii aia? nu crezi ca e fiecare cu turta sa? crezi ca ar fi putut sa fie ca inainte? ca sa te odihnesi acolo sa nu crezi ca ar fi fost gratis...makar de la manastire nu te alunga nimeni si sunt tare primitoare maicutele, exceptind cazul Casoi care nu cred ca isi da seama de multe ce se intimpla in jurul ei.
 
Top
diancik
view post Posted on 26/11/2007, 16:31




eu cred ca mai bine se pastra tabara de odihna, oricum nu se prea duce nimeni la manastirea aceea, si apoi niste investitori ar fi mai degraba sa investeasca in reconstructia taberei de odina cae ar aduce si un profit oarecare, pe cind manastirea...
 
Top
tomitza
view post Posted on 26/11/2007, 16:35




e adevarat. am zis ca decit sa se fi daramat tabara e buna ideea cu manastirea. imi amintesc ce bine era la tabara, concerte, discoteci, prieteni... pacat ca copii de astazi nu au acest norok de a se odihni in tabara Andries.asta e...
 
Top
rodica_p
view post Posted on 26/11/2007, 16:43




mda si atitea proiecte sunt acum,se castigau ceva bani,se mai gasea si un sponsor si daca tabara ramanea in conducerea satului,dar nu o vindeau asa cum au facut-o,se odihneau poate acum niste copilasi vara....

stam si discutam cu fratemio acum,si el e la fel de parerea ca totusi mai bine era daca se ramanea la ideea cu reconstructia taberei,o investitie buna asupra ei,si era totul ok.
 
Top
tomitza
view post Posted on 26/11/2007, 16:48




ok rodea, dar stii? am auzit ca acolo se preconiza sa se faca un canton la padurar? cica sa taie lemne acolo...nustiu ce sa zic... nu vreau sa ma contrazic, si manastirea e ceva de pret dar si tabara pacat ca s'a distrus...si la oamenii care au avut actiuni la tabara li s'au intors bani de nimika. cineva oricum a avut de cistigat...
 
Top
rodica_p
view post Posted on 26/11/2007, 17:14




mda dar canton la padurar,e mai in vale pt ce lui atita cantoane,si atita spatiu???mda dar terenul din spatele padurii,care sta si cresc cereale al cui este?pt ce se anina de tabara?No zic si manastirea e de pret,dar locul daca e destinat taberei,tabara sa ramana pt totdeuna...Mda cum se schimba legile si prin satu nostru toti caute sa rupa si sa fure din toate partile...

da,bun zis sa distrus tabara,dar cine a distruso?????
 
Top
tomitza
view post Posted on 26/11/2007, 17:22




rodika nu dam nume, stie toata lumea cine a distruso...banii astia ochiul dracului, dar cu bani s'o facut manastirea.ce sa zic?ma crezi ca in curind nici manastire nu va fi?asta asa de ochii lumii,dar am impresia ca lotul acela va deveni cu totul altceva...asta e doar opinia mea...nu acuz pe nimeni...
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 26/11/2007, 19:19




da eu shi acuma m-ash duce cu placere la tabara de-ar fi... Dar putem ramine uimiti cum de au deschis o tabara in orashul Ungheni shi s-a distrus una din inima padurii, ale carei conditii de odihna erau mult mai prielnice(aerul mai curat, linishte mai multa, retrasa de lume...)
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 26/11/2007, 23:01




CITAZIONE (tomitza @ 26/11/2007, 15:45)
da rodika dar unde gasesti tu sponsorii aia? nu crezi ca e fiecare cu turta sa? crezi ca ar fi putut sa fie ca inainte? ca sa te odihnesi acolo sa nu crezi ca ar fi fost gratis...makar de la manastire nu te alunga nimeni si sunt tare primitoare maicutele, exceptind cazul Casoi care nu cred ca isi da seama de multe ce se intimpla in jurul ei.

Suzatima da de cind e manastire acolo???

Si ce fel de manastire???

Cine este acolo?? ce activitate fac??

Puteti sa ma luminati si pe mine putin??

Multumesc
 
Top
tomitza
view post Posted on 27/11/2007, 09:33




QUOTE (vladislav_g @ 26/11/2007, 23:01)
QUOTE (tomitza @ 26/11/2007, 15:45)
da rodika dar unde gasesti tu sponsorii aia? nu crezi ca e fiecare cu turta sa? crezi ca ar fi putut sa fie ca inainte? ca sa te odihnesi acolo sa nu crezi ca ar fi fost gratis...makar de la manastire nu te alunga nimeni si sunt tare primitoare maicutele, exceptind cazul Casoi care nu cred ca isi da seama de multe ce se intimpla in jurul ei.

Suzatima da de cind e manastire acolo???

Si ce fel de manastire???

Cine este acolo?? ce activitate fac??

Puteti sa ma luminati si pe mine putin??

Multumesc

dupa cum am precizat in primul meu comentariu aceasta manastire exista din 2005,insa inca nu exista manastirea propriu zisa ci se roaga la moment intr'o incapere in casutele alea.se zvoneste ca in curind vor incepe lucrarile pt constructia lacasului sfint, dar cine stie? :-/
 
Top
jenea
view post Posted on 9/12/2007, 13:45




Referitor la manastire, am sa va aduc eu date mai concrete, dar numai dupa Anul-Nou. Acuma stiu ca s-au reconstruit doar 2 casute. cit despre tabara era un loc bun de odihna pentru copii, dar in ultimii ani din cite stiu eu, acolo se pietreceau numai chefuri si betii jocuri in carti si nebunii! Asa ca decit nimicamai bine un lacas al Domnului.Dupa parerea mea manastirea e un lucru- bun venit in satul nostru!
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 9/12/2007, 18:13




QUOTE (jenea @ 9/12/2007, 13:45)
Referitor la manastire, am sa va aduc eu date mai concrete, dar numai dupa Anul-Nou. Acuma stiu ca s-au reconstruit doar 2 casute. cit despre tabara era un loc bun de odihna pentru copii, dar in ultimii ani din cite stiu eu, acolo se pietreceau numai chefuri si betii jocuri in carti si nebunii! Asa ca decit nimicamai bine un lacas al Domnului.Dupa parerea mea manastirea e un lucru- bun venit in satul nostru!

In acest caz este mult mai bine ca s-a facut manastire.Decit sa se prabusheasca sau sa profite cineva mai bine asha. Chiar daca se apuca shi construiesc cu adevarat manastire, cum este cea de linga parcul din Ungheni, atunci spor la munca, dar daca este vreun plan de a face altceva akolo atunci....
 
Top
jenea
view post Posted on 9/12/2007, 20:44




QUOTE (Cipy_Biker @ 9/12/2007, 18:13)
QUOTE (jenea @ 9/12/2007, 13:45)
Referitor la manastire, am sa va aduc eu date mai concrete, dar numai dupa Anul-Nou. Acuma stiu ca s-au reconstruit doar 2 casute. cit despre tabara era un loc bun de odihna pentru copii, dar in ultimii ani din cite stiu eu, acolo se pietreceau numai chefuri si betii jocuri in carti si nebunii! Asa ca decit nimicamai bine un lacas al Domnului.Dupa parerea mea manastirea e un lucru- bun venit in satul nostru!

In acest caz este mult mai bine ca s-a facut manastire.Decit sa se prabusheasca sau sa profite cineva mai bine asha. Chiar daca se apuca shi construiesc cu adevarat manastire, cum este cea de linga parcul din Ungheni, atunci spor la munca, dar daca este vreun plan de a face altceva akolo atunci....

Pai manastirea din sat a inceput s-o faca tot acel preot care a facut la Ungheni. El e parintele Gherghe, cumnatul lui parintele Anatolie. Si ei impreuna vor sa deschida manastirea!

QUOTE (Cipy_Biker @ 9/12/2007, 18:13)
QUOTE (jenea @ 9/12/2007, 13:45)
Referitor la manastire, am sa va aduc eu date mai concrete, dar numai dupa Anul-Nou. Acuma stiu ca s-au reconstruit doar 2 casute. cit despre tabara era un loc bun de odihna pentru copii, dar in ultimii ani din cite stiu eu, acolo se pietreceau numai chefuri si betii jocuri in carti si nebunii! Asa ca decit nimicamai bine un lacas al Domnului.Dupa parerea mea manastirea e un lucru- bun venit in satul nostru!

In acest caz este mult mai bine ca s-a facut manastire.Decit sa se prabusheasca sau sa profite cineva mai bine asha. Chiar daca se apuca shi construiesc cu adevarat manastire, cum este cea de linga parcul din Ungheni, atunci spor la munca, dar daca este vreun plan de a face altceva akolo atunci....

 
Top
17 replies since 26/11/2007, 15:25   245 views
  Share