Costuleni

Activitatea Consiliului Local, Oare deservesc cu totii interesele satenilor???...

« Older   Newer »
  Share  
Cipy_Biker
icon14  view post Posted on 11/12/2007, 18:02




Cum credeti, Consiliul Local oare este intr-adevar interesat de problemele oamenilor sau unii nu fac altceva decit sa profite de putere in scopuri personale? Cum se face in jumatate de an nu se vede nici un rod al activitatii lui... Sper sa obtin niste raspunsuri rezonabile...
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 11/12/2007, 20:00




Depinde Cipy.

Jumate de an inca nu e asa mult.

Sa vedem ce va fi dupa un an sau doi.

Atunci se mai poate de vorbit.

Pina cind putem discuta doar despre cea ce au facut cei care au fost.
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 11/12/2007, 21:29




Vlad, entuziasmul se vede la inceputul, nu la sfirsitul mandatului :B): .Daca peste 2 ani se vor vedea primele rezultate, pai pina atunci ce vor face, se vor acomoda cu propriul sat? Eu cred ca sunt un pic cam pasivi, un pic mai mult. :(
 
Top
jenea
view post Posted on 12/12/2007, 11:36




QUOTE (vladislav_g @ 11/12/2007, 20:00)
Depinde Cipy.

Jumate de an inca nu e asa mult.

Sa vedem ce va fi dupa un an sau doi.

Atunci se mai poate de vorbit.

Pina cind putem discuta doar despre cea ce au facut cei care au fost.

Se pare ca despre acest primar vom discuta tot asa ca si de cei precedenti. Si daca fiecare primar s-a acomoda cu lucru 2 ani, atunci departe nu ajungem fratilor. Eu cred ca daca vrei sa ajungi primar, inainte de alegeri trebuie sa ai ceva idei in cap, ce si cum sa faci, ca ajungind la putere sa incepi a realiza nu a incepe a distruge ceea ce fac altii. Poate jumatate de an e putin pentru a vedea rezultate, dar cum am spus de multe ori nu cred in acest primar, nu e el omul care sa conduca si sa ea hotariri pentru un sat! Cu parere de rau! :(
 
Top
tomitza
view post Posted on 12/12/2007, 11:41




Jenea ma scuzi dar cine crezi ca ar fi un primar capabil? cu totii au idee inca de la inceput, doar pentru asta prezinta programul electoral. Insa problema e alta! Are cineva dorinta de a indeplini ceea ce a scris in program? Primarul asta ar putea face ceva dar trebuie ajutat. Asta e parerea mea, si nu il sustin dar nici nu e el cel mai rau...
 
Top
jenea
view post Posted on 12/12/2007, 12:00




QUOTE (tomitza @ 12/12/2007, 11:41)
Jenea ma scuzi dar cine crezi ca ar fi un primar capabil? cu totii au idee inca de la inceput, doar pentru asta prezinta programul electoral. Insa problema e alta! Are cineva dorinta de a indeplini ceea ce a scris in program? Primarul asta ar putea face ceva dar trebuie ajutat. Asta e parerea mea, si nu il sustin dar nici nu e el cel mai rau...

Sincera sa fiu, nustiu cine ar putea fi primar bun pentru sat , ca oricare altul, poate ar face tot asa. Dar se pune intrebare, pentru ce mai amagesc lumea, daca tot nu fac nimic? Si cine sa-l ajute? trebuie sa poata sa deschida usi mai sus, sa aiba cunoscuti. Noi hai sa-l ajutam cu idei, dumnealui lasa-le realizeze. Eu inteleg ca e foarte usor de dat sfaturi, dar e foarte greu de realizat! Si e foarte greu de adunat, ceea ce au imprastiat altii! Sa speram ca macar cu apa si gazul se va duce la bun sfirsit! :huh:
 
Top
tomitza
view post Posted on 12/12/2007, 12:05




crede'ma ca nici cunoscutii nu te ajuta la nevoie pina nu au ceva profit din asta.Nu sunt altii mai rai sau mai buni, dar nici aia nu vor face nimik.Dar un lucru firesc si normal ar fi ca primaria sa comunice cu satenii, sa ne puna la curent cu activitatea lor si ce proiecte au de viitor, astfel noi vom sti ce trebuie de facut si pana la urma vom sti la care usi sa batem!
 
Top
jenea
view post Posted on 12/12/2007, 12:36




QUOTE (tomitza @ 12/12/2007, 12:05)
crede'ma ca nici cunoscutii nu te ajuta la nevoie pina nu au ceva profit din asta.Nu sunt altii mai rai sau mai buni, dar nici aia nu vor face nimik.Dar un lucru firesc si normal ar fi ca primaria sa comunice cu satenii, sa ne puna la curent cu activitatea lor si ce proiecte au de viitor, astfel noi vom sti ce trebuie de facut si pana la urma vom sti la care usi sa batem!

Eu stiu ca a fost cindva o mica adunare cu primarul, la care a participat si mama mea si s-a propus primarului ca-primaria,sa striga bani de la sateni si anume de la cei cu masini, tractoare de exemplu: masin.mici 150-200 lei, trct. si mas. mari-250-300lei, de la cei fara transport-30-50lei, ca sa se repare cit de cit drumurile, ca in sat deacum nu se cunoaste unde, e sosea, unde e pamint, ce nu se ajunge sa mai adauge primaria. Nu ne trebuie drumuri ideale, macar cit de cit sa fie reparate, as vrea sa stiu s-a luat vreo hotarire in privinta la asta? sau de propunerea asta s-a uitat? Eu sincer as fi de acord sa dau vreo 300$ pentru reparare, daca s-ar face, dar nu sa patesc ca drumul de la biserica, tot am dat si nu o suma mica, si reparatia s-a interzis! :cry: :cry: :cry:


 
Top
tomitza
view post Posted on 12/12/2007, 12:53




Reparatia drumului de la biserica nu a fost interzisa din cite stiu eu dar s'au oprit lucrarile.Cauzele le stie toata lumea si nu vreau sa comentez acest scandal, care din tantar s'a facut armasar.In consiliu stiu ca s'a discutat problema drumurilor si exista o taxa locala pentru cei care detin transport rutier.eu cred ca portiunea de drum de la scoala la biserica trebuie sa fie accesibila si celor cu transport pentru ca e un drum central si nu unul particular. Pacat ca ai pierdut banii, nu cred ca ii mai recuperezi, dar pina la urma asta tine de naivitatea umana, si nu zic asta cu rautate,dar asta e firea noastra.
 
Top
jenea
view post Posted on 12/12/2007, 13:16




Nici nu-mi doresc banii inapoi, atita pierdere sa dea Domnul sa am in veata, dar pacat, ca lucrul nu e dus l-a bun sfirsit, caci e un drum tare frumos. Si din cite am iteles nu va rezista mult daca va fi permis transportul. Si nu am auzit pe nimeni sa spuna ca e un drum particular, deoarece e construit tot pentru sat!
 
Top
tomitza
view post Posted on 12/12/2007, 13:23




Sigur ca nu va tine mult acea portiune de drum pentru ca apele spala nisipul, care practic e baza pavajului nefinisat, si nu e un pavaj potrivit pentru un drum cu acces la transportul rutier.Si la drept vorbind ca e frumos nu e cel mai important.trebuie sa fie si util!Nu sunt de acord ca acea portiune sa fie accesibila doar pietonilor!
 
Top
jenea
view post Posted on 12/12/2007, 13:32




E si normal ca fiecare sa aiba parerea sa......dar e si mai bine cind se ajunge la un numitor comun! VOM AJUNGE SI LA ASTA! Nu sintem chear de risul lumii! Cit de drum si de transport eu sint pentru aia, ca la toti sa le fie bine!
 
Top
tomitza
view post Posted on 12/12/2007, 13:37




Tocmai asta si era ideea, sa ajungem la un numitor comun.Eu nu imi impun parerea ci doar o expun.E democratie si fiecare are dreptul la opiniile sale. Deci am ajuns la concluzia ca nu suntem noi in stare sa schimbam situatia pentru ca nu avem puterea necesara.Atita doar ca se poate lua o hotarire in consiliul local.Sa vedem ce'o sa decida ei.
 
Top
jenea
view post Posted on 12/12/2007, 14:12




Poate mult mai mult s-ar face daca s-ar pune"mina de la mina", daca satenii ar fi uniti, dar lumea-i rea si nu toti se bucura de bucuriile si succesele altora! Si intradevar ar trebui de sustinut primarul, ca e al nostru si daca lumea l-a votat, poate a meritat! :unsure: :huh:
 
Top
tomitza
view post Posted on 12/12/2007, 15:33




Nu judec competenta sau influienta primarului.Dar in general,lumea nu avut de unde sa aleaga, de aceea s'a ajuns unde s'a ajuns.Poate va face ceva si acest primar? cu totii au facut cite ceva (bine s'au rau ramine la indiscretia fiecaruia).cu siguranta nu se simte niciunul cu musca pe caciula ca a facut prostii sau ilegalitati cit a avut in mina puterea de conducere.Stii cum se spune: Speranta moare ultima! Sa speram ca noul primar va indeplini indatoririle sale fata de sat si va respectadoleantele satenilor.Eu ii doresc succes!
 
Top
35 replies since 11/12/2007, 18:02   440 views
  Share