vladislav_g
view post Posted on 27/9/2009, 19:44

Sfīrşit de aventură īn Cupa Moldovei pentru FC Costuleni...

VINERI, 18 SEPTEMBRIE 2009 11:34 CRISTIAN JARDAN

FC Costuleni nu a reuşit să se califice īn optimile Cupei Moldovei la fotbal. Īn faţa unui adversar mult mai valoros decīt al unghenenilor, jucătorii din Costuleni au pierdut cu 0:2. Spre lauda lor, jucătorii de pe malul Prutului nu au lăsat mīinile jos pentru niciun minut reuşind să creeze probleme mai tinerilor, dar şi mai valoroşilor jucători din Ghidighici. Totul īnsă fără succes.

Īn timp ce costulenenii au avut un control mai bun al balonului, rapidiştii au reuşit să marcheze īn fiecare repriză. Primul gol a fost marcat după ce arbitrul partidei a dictat penalty după un henţ al unui apărător din Costuleni. La mijlocul reprizei a doua, atacantul oaspeţilor Stanislav Luca, unul dintre golgheterii la zi a Campionatului Naţional, a dublat avantajul FC CSCA Rapid. Astfel costulenenii pierd onorabil primul meci din acest sezon, iar surpriza se amīnă pentru sezonul următor.

...īn campionat īnsă costulenenii se distrează

După 6 etape din Campionat, FC Costuleni rămīne liderul Diviziei A cu 6 victorii din 6 posibile şi un golaveraj de 18-8. Īn ultima etapă costulenenii au īnvins īn deplasare cu 5:3 pe FC Olimpia-2 Tiligul din Tiraspol. Asta după ce, la sfărşitul primei reprize, FC Costuleni pierdea cu 5 la 3. Din nou clasa şi valoarea superioară a atacului costulenean şi-a spus cuvīntul prin golurile marcate de Serghei Baran cu o dublă, Vrabie, Dubac şi Ruslan Barburoş. Următorul meci FC Costuleni īl va disputa miercuri acasă īn compania celor de la FC Dinamo-2 Tighina. Jocul va īncepe la 16.00.

A dezamăgit din nou FC Olimp Ungheni. După două victorii consecutive pe teren propriu, unghenenii au pierdut fără drept de apel īn faţa celor de la Mipan Chişinău, scor 1 la 4. Īn urma acestei īnfrīngeri, FC Olimp a mai coborīt un loc īn clasament, iar pentru a nu se adīnci īn subsolul clasamentului trebuie să reuşească un rezultat bun miercuri, atunci cīnd va īntīlni pe teren propriu pe FC Sheriff-2 Tiraspol. Meciul va īncepe la 16.00.

Top
vladislav_g
view post Posted on 29/10/2009, 16:32

Revoltă la stadionul din Ungheni...

VINERI, 23 OCTOMBRIE 2009 08:08 CRISTIAN JARDAN
Meciul pierdut pe teren propriu cu 1:0 de Olimp Ungheni īn faţa celor de la Lilcora din capitală s-a īncheiat cu un scandal de proporţii. De vină a fost brigada de arbitri, care a validat un gol marcat dintr-o suspectă poziţie de joc a oaspeţilor īn ultimul minut al partidei, dar şi a refuzat să acorde un penalty clar echipei gazde. Deciziile controversate ale arbitrului central au īnnebunit un stadion īntreg, iar pentru a putea fi evacuat de pe stadion a fost nevoie de intervenţia promptă a poliţiei.

Miza deosebită a partidei a fost lupta pentru locul I īn clasament, la care pretind cei de la Lilcora. O victorie īmpotriva Olimp-ulu asigura prima poziţie īn clasament a chişinauienilor īn dauna celeilalte echipe din raionul Ungheni, FC Costuleni. Eforturile jucătorilor din Unghenni de a scoate cel puţin un punct din confruntare au fost zădarnice. Īn fotbal, ostilităţile din teren nu totdeauna decid rezultatul final, ci, cīteodată, deciziile centralului. O īntrebare aparte trebuie pusă şi comisiei de arbitri a Federaţiei Moldoveneşti de Fotbal, cea care l-a delegat la un astfel de meci pe chişinăueanul Alexandru Tian, ca să arbitreze o echipă din Chişinău.
Suporterii nu au uitat meciul unghenenilor din Cupa Moldovei īmpotriva liderului Campionatului Naţional, Iskra Stali. Atunci, arbitrul a dictat un penalty inexistent īn minutul 86, asigurīnd victoria la limită a rībniţenilor. De această dată, arbitrul a oferit oaspeţilor un gol marcat neregulamentar, iar asta a īnnebunit cei peste 500 de suporteri veniţi la partidă. Nervii jucătorilor din Ungheni au cedat, iar arbitrul a primit o corecţie fizică din partea acestora, dar şi a unor suporteri mai īnflăcăraţi. Noroc de intervenţia promptă a poliţiei, altfel lucrurile ar fi degenerat. Evenimentele īnsă nu au schimbat rezultatul final, iar Lilcora a «furat» 3 puncte nemeritate de la Ungheni, cu care a ocupat prima poziţie īn clasament.
Īn urma scandalului, au fost reţinute legitimaţiile a 5 jucători de la Ungheni, care īnsă ulterior au fost returnate, cu excepţia celei a lui Vlad Pendus. «Asta a fost posibil numai după ce am ameninţat Federaţia că vom organiza proteste īn faţa sediului acesteia. Erau peste 100 de suporteri, care s-au arătat disponibili să meargă la Chişinău. Ne-am săturat să fim furaţi, mai ales atunci cīnd echipa joacă īntr-adevăr bine», a declarat pentru "Expresul de Ungheni", vicepreşedintele clubului, Sebastian Andriuţă.

...urmată de un egal de prestigiu cu Zimbru-2

Miercuri, FC Olimp a jucat meciul restanţă din etapa a V-a cu Zimbru-2 Chişinău. Īn urma evenimentelor de la meciul cu Lilcora, Federaţia a avut grijă să delegheze o brigadă de arbitri experimentată, cu un central din Bălţi, un arbitru neutru, care īnsă a avut un meci greu de condus. Asta, pentru că ambele echipe aveau nevoie ca de aer de puncte.
Unghenenii au reuşit un adevărat miracol fotbalistic, revenind de la 0:2 şi jucīnd cu un om īn minus timp de o repriză. Eroul partidei a fost portarul Alexandru Slivinschi care, īn minutul 88, a respins un penalty.

Meciul a īnceput destul de prost pentru FC Olimp, care pe la mijlocul primei reprize a primit 2 goluri īn două minute. Unul dintre acestea a fost marcat de oaspeţi dintr-un penalty. Ulterior, pentru două cartonaşe galbene, corect acordate de central, a fost eliminat atacantul de la Olimp, Mihai Luchian. Īn 10 oameni o revenire a jucătorilor din Ungheni părea aproape imposibilă.
Spre lauda lor, unghenenii au reuşit, la sfīrşitul primei jumătăţi a partidei, să īnscrie din penalty prin Viorel Primac, iar la īnceputul celei de-a doua reprize, fundaşul Dan Andriuţă a adus egalarea pe tabelă cu o superbă lovitură de cap. Pīnă la final, arbitrul a acordat īncă un penalty īmpotriva unghenenilor, īnsă portarul Alexandru Slivinschi a fost imbatabil.
Un rezultat bun, care īnsă nu ajută pe Olimp Ungheni īn clasament, unde rămāne pe poziţia a 12-a. Duminică, unghenenii vor juca īn deplasare la Cobusca Nouă īmpotriva echipei FC Intersport Aroma din localitate.

FC Costuleni a pierdut prima poziţie din clasament

După o serie excelentă de 8 meciuri la rīnd fără īnfrīngere, FC Costuleni s-a īmpiedicat īn etapa a 9-a la Sărata Galbenă, unde a pierdut cu 0:2. Īn etapa următoare īnsă, jucătorii de pe malul Prutului s-au reabilitat faţă de eşecul trecut şi au īnvins foarte clar pe nimeni alţii decīt dublorii multiplei campioane naţionale, FC Sheriff-2. Un 3:0 sec spune mai mult decīt orice cuvinte, iar de ruşine probabil, oficialii de la Sheriff nu au plasat nici o informaţie pe site-ul oficial al echipei. Atunci cīnd īnving, o fac. Īn urma acestui rezultat, FC Costuleni ocupă poziţia a doua īn clasament, avīnd cel mai bun golaveraj din serie. Următorul meci, jucătorii de pe malul Prutului īl vor juca īn deplasare la Chişinău īmpotriva jucătorilor de la CSCA-Buiucani.

Top
vladislav_g
view post Posted on 1/11/2009, 09:21

FC Costuleni au sustinut un joc pe teren propriu cu echipa FC Podis unde s-a impus cu un scor de 5:0.

FC Costuleni - FC Podis - 5:0

Top
corina_85
view post Posted on 19/11/2009, 13:18

acum pe 15 noiembrie cine a cistigat , care este scorul?

Top
aniroc
view post Posted on 11/6/2011, 20:39

Bucurie la FC Costuleni! Reprezentanta echipei noastre, Dorina Bagrinovski, īn sezonul 2010-2011 a “MISS Divizia Naţională”, Proiect de fotbal şi frumuseţe, manageriat de jurnalistul Mihai Burciu, a devenit prima campioană a competiţiei, fiind decorată cu Titlul de MISS Divizia Naţională de īnsăşi Zinaida Jioară, cea mai de success femeie din fotbalul moldovenesc.