Costuleni

Alegeri locale 2011, Vezi toate candidaturile si spune-ti parerea!

« Older   Newer »
  Share  
Cipy_Biker
icon13  view post Posted on 24/5/2011, 11:53




Aici sunt asteptate toate comentariile la adresa pretendentilor la postul de primar al Satului Costuleni.

Toate sugestiile si criticile (constructive!!!) sunt binevenite!

Pe aceeasi cale invit candidatii sa-si publice mesajele cu o scurta descriere (un mini-CV) a activitatii lor de pina in prezent.

Astfel vom avea o imagine clara asupra celor ce vor sa ne conduca localitatea timp de 4 ani!

Mult succes tuturor candidatilor!


Pentru inceput as vrea ca sa aflu si eu ce candidati avem anul acesta la primarie?

Rog, persoanele cu informatii sigure si exacte, sa publice aici numele si partidele de la care fac parte candidatii.
 
Top
tomitza
view post Posted on 25/5/2011, 07:35




Lista candidatilor electorali la functia de primar la Alegerile generale locale din 5 iunie 2011, din Satul Costuleni:
1. Obor Veaceslav - Partidul Democrat
2. Munteanu Lidia - Anti Mafia
3. Goian Anatol - Partidul Comunist RM
4. Goian Eudochia - Partidul Republican
5. Gurau Sorin - Partidul Liberal
6. Ticu Dumitru - Partidul Liberal Democrat din Moldova
7. Prepelita Petru - Partidul Popular Crestin Democrat
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 29/5/2011, 19:50




CITAZIONE (tomitza @ 25/5/2011, 08:35) 
Lista candidatilor electorali la functia de primar la Alegerile generale locale din 5 iunie 2011, din Satul Costuleni:
1. Obor Veaceslav - Partidul Democrat
2. Munteanu Lidia - Anti Mafia
3. Goian Anatol - Partidul Comunist RM
4. Goian Eudochia - Partidul Republican
5. Gurau Sorin - Partidul Liberal
6. Ticu Dumitru - Partidul Liberal Democrat din Moldova
7. Prepelita Petru - Partidul Popular Crestin Democrat

Haideti sa discutam despre acesti candidati, si sa vedem ce sanse reale au?

Sa il luam pe primul Obor Veaceslav, eu cred ca el a demonstrat ce poate si ce nu poate, in general nu poate nimic :)....
Rezultate?

In 4 ani - Nimic, timp pierdut, mai si reprezinta un partid de mafioti care fac probleme mari la nivel national.

2. Munteanu Lidia - Anti Mafie - la noi sa te lupti cu mafia e ca cum ti-ai lupta cu morile de vint, sapoi asa numitul lider anti mafie pina in 2007 era tot la o mina cu plohtniuc si voronin, ceva nu o impartit ei....
D-na Lidia nu prea are sanse, asta e adevarul sa nu ne ascundem dupa deget. :)

3. Goian Anatol - nici nu il cunosc in persoana si nici nu pot sa spun nimic, dar din vorbe am auzit ca lucreaza pe la al 6 -lea adel cum se zice in popor, am inteles cai om destept, ca acolo nu iau toti prostii (sper cel putin) :)
Dar cuvintul comunist pune punct pe toate, mii sincer mii greata de acest cuvint, si nici nu vreau sa discut de persona data.

4. Goian Eudochia - cinstit nu am idee cinei, nu zic nimic nici de bine nici de rau, dar nu cred sa aiba sanse, ca si partidul de altfel. :)

5. Gurau Sorin - vecinu :), ce sa zic de vecin, il stiu de cind eram mic, a terminat scoala doar cu note de 5 adica 10 actual, diploma rosie, asa se dadea pe vremuri (nostalgie).
Ii bun baiet, dar la primarie cu frigarui nu prea merge, acolo trebuie seriozitate, inafara ca reprezinta partidul cel mai putin corupt din R.M. (sper si el sa fie asa) are sustinere buna. Cred ca are sanse, nu ca ia-si face campanie dar e mai real pentru acest post.

Mai si promite locuri de munca si atragerea investitiilor, nu prea stiu de unde si daca o sa vie investitiile datorita lui, dar o sa vedem.

6.Ticu Dumitru - Om bun, serios, gospodar... a fost interimar de vrio citevai ori, mari schimbari pe timpul interimatului nu s-au facut, dar in fine sa speram ca de data aceasta vor fi, nu am citit fisa electorala, stiu ca o are, dar nu am citito :) Sustinut de partid puternic. sanse sunt, dar... eu nu prefer ca la primarie sa candideze preotii si medicii. D-ul Ticu dupa cum stim e un medic bun, si daca medicii nostri or candida toti si mai si nimeresc care primar, care consilier, apoi cine mai lecuieste oamenii, sapoi se incepe tu ai votat pe acela o sa iti pun o injectie mai dureroasa, tu l-ai votat pe alalt: pina la alegerile urmatoare nu mai ajungi :) nu mai vorbim de preot cai totul clar.

7. Prepelita Petru - sanse nu prea.... mea placut o fraza in fisa sa electorala, "O sa reparam gunoiul" :) nu prea imi dau siama cum o sa il repare, dar poate sa incerce si fara a fi primar " sa repare gunoiul ".

Din pacate sicer sa fiu, nu exista o candidatura care ar putea scrie proiecte, ca sa atraga fonduri europene, ca acum e asa... faci proect primesti bani... nu faci, fa singur cu 2 lei din buget.

Sa le uram succes.

 
Top
Viziru Victor
view post Posted on 29/5/2011, 22:24




image


Acesta este mesajul candidatului la functia de primar din partea partidului Pentru Neam si Tara, doamna Munteanu Lidia.



Succes tuturor candidatilor!

Edited by Cipy_Biker - 29/5/2011, 23:36
 
Top
Homerius
view post Posted on 1/6/2011, 00:29




Domnule Vladislav, imi pare bine ca cunoasteti situatia candidatilor nostri la functia de primar, insa nustiu cum dumnevoastra socotiti care e bun sau care e rau la aceasta functie.
Faptul ca ginditi ca Gurau e bun de primar doar numai pentru ca-l cunoasteti de mic, si pentru ca are medalii, nu inseamna ca dumnealui merita acest post.
El nici macar n-are practica in acest domeniu. In acest context, eu nici macar nu-mi inchipui cum va conduce domnul Gurau timp de 4 ani satul nostru.
Deasemenea, am curajul sa spun cite ceva si la afirmatia domnului Prepelita Petru, care a zis ca "o sa reparam gunoiul". Eu cred ca are putina logica daca privim din alt punct de vedere. Din punctul ca la noi deja totul e gunoi, chiar si autostrada care duce pina la primarie, care e mai bine spus un lant de gropi lasate ca mostenire de la un primar la altul, sau transeu sapat din perioada celui de-al doilea razboi mondial. Asa ca noi putem doar repara gunoiul deja existent.

Edited by Cipy_Biker - 1/6/2011, 02:25
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 2/6/2011, 14:10




QUOTE (Homerius @ 1/6/2011, 01:29) 
Domnule Vladislav, imi pare bine ca cunoasteti situatia candidatilor nostri la functia de primar, insa nustiu cum dumnevoastra socotiti care e bun sau care e rau la aceasta functie.
Faptul ca ginditi ca Gurau e bun de primar doar numai pentru ca-l cunoasteti de mic, si pentru ca are medalii, nu inseamna ca dumnealui merita acest post.
El nici macar n-are practica in acest domeniu. In acest context, eu nici macar nu-mi inchipui cum va conduce domnul Gurau timp de 4 ani satul nostru.
Deasemenea, am curajul sa spun cite ceva si la afirmatia domnului Prepelita Petru, care a zis ca "o sa reparam gunoiul". Eu cred ca are putina logica daca privim din alt punct de vedere. Din punctul ca la noi deja totul e gunoi, chiar si autostrada care duce pina la primarie, care e mai bine spus un lant de gropi lasate ca mostenire de la un primar la altul, sau transeu sapat din perioada celui de-al doilea razboi mondial. Asa ca noi putem doar repara gunoiul deja existent.

Eu am scris ca e una din posibilele candidaturi care ar merita, dar nu am scris ca il vreau pe el, acelasi lucru am scris si la alt candidat, si asta e parerea mea, fiecare cred ca are dreptul la replica si pentru aceasta a fost creat acest forum, si ma bucur ca participi si dumneata la discutie si iti expui gindurile.

Un singur indiciu vreau sa iti dau, ca la noi in moldova nu exista autostrada si nici nu a existat vrio data, si nici nu cred ca o sa existe in timpul apropiat, ne mai vorbind de Costuleni.

Cam asa arata o autostrada: image


cred ca avem de reparat mult gunoi pina ce vom ajunge sa avem o autostrada care sa tranziteze si satul Costuleni.
 
Top
Cipy_Biker
icon3  view post Posted on 3/6/2011, 00:18




Vad ca se infierbinta atmosfera aici, si e bine.

Pentru diversitate zic sa-mi dau shi eu opinia cu privire la respectatii nostri candidati la postul de primar.
Pentru inceput, cred ca e prea mare lupta intre ei, iar miza, prea mica!

In sat s-au facut unele lucruri, nu pot sa spun ca chiar nimik nu s-a miscat ( multi probabil ma vor contrazice ), insa in toate cazurile, implicatia primariei era minima. De cele mai multe ori, veneau alte persoane (exterioare administratiei publice locale ) care initiau proiectele cu scopul de a le rentabiliza, sau de a avea macar un beneficiu de pe urma lor. Putini "voluntari" am avut, deci totul se facea cu un scop.

Am avut ocazia sa ma implic chiar in unele si sa vad cita munca s-a depus (apeductul de exemplu), iar multi costuleneni nu au apreciat deloc. Sa nu generalizam, dar cred ca tine de bun simt sa respecti munca, si sa multumesti celor ce-ti fac un serviciu.

Sa ne intoarcem la primarie. Cred ca fostul primar, d-ul Obor Veaceslav, nu prea mai are sanse dat fiind faptul nu prea si-a tinut promisiunile din fisa sa electorala.

D-na Munteanu Lidia, are tarie de caracter si capacitatea de a conduce oamenii. Cunostintele pentru a implementa unele proiecte ni le-a dezvaluit prin ceea ce a facut. Insa nu toti i-au apreciat munca, ba chiar sunt foarte multi nemultumiti(unii pe drept, altii nu prea) care o va penaliza la ghiseele de vot. Daca ar putea fi primar insa, ar avea nevoie si de un consiliu potrivit, deoarece singur nu faci nimic. Cit despre sanse, totul depinde de agitatie.

Pe d-nul Goian Anatolie nu-l cunosc personal, insa numele partidului imi provoaca repulsie. Poate candidatura e potrivita, insa sustinerea din partea partidului comunist e defavorabila. Probabil ar avea sanse, doar daca ne referim la procentajul celor care au votat comunistii la alegerile parlamentare din 2009 (in jur de 60 %).

D-na Goian Eudochia postuleaza la functia de primar pentru a 2-a oara, daca nu ma gresesc. A schimbat partidul(despre a carui existenta nici nu stiam), posibil sa aiba mai multe sanse acuma, insa nu prea cred.

D-nul Gurau Sorin este tinar, probabil ambitios si pus pe fapte bune (nu ne-ar strica un "Chirtoaca de Costuleni"). Insa cine spune tinar, spune novice, fara experienta, visator. Uneori merita riscul de a ne lasa condusi de cineva cu idei proaspete cu o alta viziune despre modul de administrare, dar sa nu uitam si de functia consilierilor, care ne-am convins deja ca decid mai mult decit primarul. Partidul ce il sustine este potrivit, vom vedea rezultatul, sanse sunt multe.

D-nul Ticu Dumitru a fost intr-adevar primar interimar si in asemenea postura nu poti demonstra multe capacitati, insa i-a permis sa faca un pic de experienta in administratie. PLDM-ul sustine doar candidati buni de obicei, nu cred sa fie vreo exceptie aici. Dar totusi nu prea vad legatura intre medicina si administrarea publica (poate exista vreo una???). Diferenta dintre aceste doua domenii este mare si problemele care apar deasemnea. Probabil sa fie ales de pacientii multumiti.

Si ultimul, dar nu cel din urma d-nul Prepelita Petru. O persoana inteligenta, vesela, cu simtul umorului, dar radicala. Idei are bune, dar nu cred ca schimbarile extreme sunt solutia tuturor problemelor. Faptul ca detine un magazin de mult timp demonstreaza ca este un bun gerant, dar primaria, e totusi mai mult decit un magazin. Deci am citeva rezerve in ce priveste sansele sale de a iesi invingator.

Pentru a incheia aceasta scurta prezentare subiectiva a candidatilor pot sa spun ca nu avem niciun candidat care sa corespunda cerintelor 100%, deci nu putem spune ca il vom alege pe cel mai bun.

Trebuie sa facem un compromis si sa alegem din postulari "rele" pe cea "mai putin rea". Parerea mea.

Succes tuturor! Cel mai iubit de sateni sa cistige!



QUOTE (vladislav_g @ 2/6/2011, 15:10) 
QUOTE (Homerius @ 1/6/2011, 01:29) 
Domnule Vladislav, imi pare bine ca cunoasteti situatia candidatilor nostri la functia de primar, insa nustiu cum dumnevoastra socotiti care e bun sau care e rau la aceasta functie.
Faptul ca ginditi ca Gurau e bun de primar doar numai pentru ca-l cunoasteti de mic, si pentru ca are medalii, nu inseamna ca dumnealui merita acest post.
El nici macar n-are practica in acest domeniu. In acest context, eu nici macar nu-mi inchipui cum va conduce domnul Gurau timp de 4 ani satul nostru.
Deasemenea, am curajul sa spun cite ceva si la afirmatia domnului Prepelita Petru, care a zis ca "o sa reparam gunoiul". Eu cred ca are putina logica daca privim din alt punct de vedere. Din punctul ca la noi deja totul e gunoi, chiar si autostrada care duce pina la primarie, care e mai bine spus un lant de gropi lasate ca mostenire de la un primar la altul, sau transeu sapat din perioada celui de-al doilea razboi mondial. Asa ca noi putem doar repara gunoiul deja existent.

Eu am scris ca e una din posibilele candidaturi care ar merita, dar nu am scris ca il vreau pe el, acelasi lucru am scris si la alt candidat, si asta e parerea mea, fiecare cred ca are dreptul la replica si pentru aceasta a fost creat acest forum, si ma bucur ca participi si dumneata la discutie si iti expui gindurile.

Un singur indiciu vreau sa iti dau, ca la noi in moldova nu exista autostrada si nici nu a existat vrio data, si nici nu cred ca o sa existe in timpul apropiat, ne mai vorbind de Costuleni.

Cam asa arata o autostrada: (IMG:http://brugheriofutura.files.wordpress.com...da_del_sole.jpg)


cred ca avem de reparat mult gunoi pina ce vom ajunge sa avem o autostrada care sa tranziteze si satul Costuleni.

Vlad e buna gluma cu autostrada, trebuie sa recunosc ca m-a amuzat mult. Insa sunt sigur ca ai inteles ca Ion (Homerius) s-a referit la strada (drumul propriu-zis) care e intr-adevar intr-o stare deplorabila. Speranta moare ultima, asteptam totushi autostrada Costuleni-Chisinau sau chiar Costuleni-Moscova, iti dai seama ce aglomerata ar fi??? :D
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 3/6/2011, 11:50




Da am inteles ca vorbeste de strada de la drumul prncipal spre primarie.... si ii accept critica, ar fi de dorit sa fie mai multi ca el, si incet incet poate se ridica si costuleniu, si ne uneste un forum, la discutii si desbateri, ca in realitate nici nui cunosc pe toti din sat, si nici nu prea multe in comun cu multi cetateni ai satului Costuleni.

Vezi ca jos in dreapta este butonul de pe facebook si twinter, mai apasa pe ele din cind in cind, poate mai intra si costulenii de pe facebook aici. :)

p.s. avem si publicitate electorala pe forum, cu candidatii din Chisinau,,, nu am puso eu... forumul general e gestionat de altii si e publicitate de pe google, noi suntem un subforum.
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 3/6/2011, 17:07




QUOTE (vladislav_g @ 3/6/2011, 12:50) 
Da am inteles ca vorbeste de strada de la drumul prncipal spre primarie.... si ii accept critica, ar fi de dorit sa fie mai multi ca el, si incet incet poate se ridica si costuleniu, si ne uneste un forum, la discutii si desbateri, ca in realitate nici nui cunosc pe toti din sat, si nici nu prea multe in comun cu multi cetateni ai satului Costuleni.

Vezi ca jos in dreapta este butonul de pe facebook si twinter, mai apasa pe ele din cind in cind, poate mai intra si costulenii de pe facebook aici. :)

p.s. avem si publicitate electorala pe forum, cu candidatii din Chisinau,,, nu am puso eu... forumul general e gestionat de altii si e publicitate de pe google, noi suntem un subforum.

Da, da intr-adevar avem nevoie de mai multi ca Ion!

Da stiu ca publicitatea nu o geram noi.. dar eu nu am de la partide, fiecare are alta publicitate cred...

Pai este grupul Costuleni pe facebook, tu ai dat like? :D
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 6/6/2011, 14:52




O sa fie turul doi intre PL Sorin Gurau si PCRM Goian Anatol

Sorin are mult mai multe voturi, dar oarecum nici unul nu a trecut pragul, si o sa fie turul doi, speram sa nu avem in sat, primar un comunist....
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 7/6/2011, 10:15




Rezultatele finale de la CEC pentru Costuleni

image

Uploaded with ImageShack.us
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 7/6/2011, 12:05




Am inteles ca neamurile lui Goian si asa numitul partid Democrat fac cualiti inpotriva lui Sorin, Eu va rog sa va mobilizati si sa nu acceptam un primar comunist.

O sa vin si eu imediat dupa serviciu, de la Chisinau sa votez pentru Sorin, va indemn sa faceti la fel.

Sa nu permitem comunistilor sa puie mina pe sat
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 8/6/2011, 22:34




Daca pina acum am incercat sa fiu neutru, deja nu mai e cazul.

Dat fiind faptul ca au ramas in turul doi candidati sustinuti de partide total opuse, nu pot fi decit impotriva comunistilor!!! Cu totii stim prin ce a trecut tara in ultimii 10 ani din cauza lor, daca incepem sa-i inlaturam de la putere de la nivel local, atunci fara primari in Republica, nu vor mai avea nici-o sansa sa revina la Conducere.

Cu toate ca PL s-a clasat destul de rau atit la nivel raional cit si la cel Republican, ramine unul din cele mai de incredere partide din tara! Nu mai avem decit sa-l sustinem pe singurul candidat capabil sa faca ceva bun pentru noi, tinerii!

Mult succes Sorine!!!
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 10/6/2011, 13:14




Pe viitor ar trebui sa luam exemplu de la satul Magdacesti www.magdacesti.com/
 
Top
mariana goian
view post Posted on 10/6/2011, 13:46




DRAGI MEI CONSATENI E FOARTE USOR A VORBI SI A CRITICA EU SUNT DE PAREREA CA COSTULENIUL ARE NEVOIE DE UN BUN GOSPODAR DE UN TINAR ENERGIC PLIN DE IDEI DEA PUNE IN APLICARE DEA PERMITE TINERILOR O COLABORARE CU ADMINISTRATIA PUBLICA LOCALA DEA IMPLIMENTA PROIECTE EU UREZ SUCCES AMBILOR CANDIDATI SI SA INVINGA CEL MAI BUN
 
Top
31 replies since 24/5/2011, 11:49   1038 views
  Share